Check out how past high school athletes from Iowa performed in college meets last week.
Apr 10, 2017 - Apr 16, 2017
Brooks Mt. SAC Relays
Apr 13, 2017 in Walnut, CA
10,000 Meter Run
- Women - Aden Alemu (Adams State University) 34:57.79
100 Meter Dash
- Women - Jalynn Roberts-lewis (University of Iowa) 11.99
1,500 Meter Run
- Women - Lindsay Joyce (University of South Dakota) 4:27.21
400 Meter Hurdles
- Women - Sheridan Champe (University of Iowa) 1:01.46 Brooke Foreman (Minnesota State University, Mankato) 1:03.36
400 Meter Dash
- Women - Talia Buss (University of Iowa) 59.03
5,000 Meter Run
- Women - Madison Waymire (University of Iowa) 16:50.11
800 Meter Run
- Women - Tia Saunders (University of Iowa) 2:12.11 Jordyn Sindt (University of Iowa) 2:20.93
Discus
- Women - Erika Hammond (University of Iowa) 143-7 Kiana Phelps (University of Oregon) 163-6
Long Jump
- Women - Kiera Washpun (Loyola (Chicago) University) 18-9
Shot Put
- Women - Laulauga Tausaga (University of Iowa) 49-3.75
10,000 Meter Run
- Men - Blake Whalen (West Texas A&M) 30:31.23
100 Meter Dash
- Men - Brendan Thompson (University of Iowa) 10.88
200 Meter Dash
- Men - Brendan Thompson (University of Iowa) 21.58
400 Meter Hurdles
- Men - Austin Lietz (University of Iowa) 54.28 Gage Eller (University of Iowa) 54.58
400 Meter Dash
- Men - Jared Ganschow (University of Iowa) 47.97
800 Meter Run
- Men - Tysen Vandraska (University of Iowa) 1:51.11 Matt Manternach (University of Iowa) 1:51.69
KT Woodman Classic
Apr 13, 2017 in Wichita, KS
10,000 Meter Run
- Women - Maddie Bach (Iowa Central Community College) 39:40.06 Marta Lukijaniuk (Iowa Central Community College) 39:48.30 Marion Bartilol (Iowa Central Community College) 41:19.48 Olivia Russo (Iowa Western Community College) 43:19.94
100 Meter Hurdles
- Women - Mallory Vawter (Iowa Central Community College) 15.38
100 Meter Dash
- Women - Chyna Watson-reid (Iowa Western Community College) 11.98
1,500 Meter Run
- Women - Agnes Mansaray (Iowa Central Community College) 4:48.44
200 Meter Dash
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Shianieke Watson (Iowa Western Community College) 11:27.26
400 Meter Dash
- Women - Natalie Halfman (Wichita State University) 57.11 Alexus Williams (Iowa Central Community College) 1:01.21
5,000 Meter Run
- Women - Rebekah Topham (Wichita State University) 16:53.24 Aaliyah Regg Wajid (Iowa Central Community College) 18:42.70 Christa Follette (Friends University) 18:59.04 Katy Pfile (Iowa Central Community College) 20:01.80
800 Meter Run
- Women - Agnes Mansaray (Iowa Central Community College) 2:12.93 Christa Follette (Friends University) 2:23.86
Discus
- Women - Roberts Payton (Iowa Central Community College) 130-2.5
High Jump
- Women - Kelsey Hurley (Iowa Western Community College) 5-2.25
Long Jump
- Women - Olivia Couch (Rogers State University) 16-11.25 Mallory Vawter (Iowa Central Community College) 17-10.5
Shot Put
- Women - Roberts Payton (Iowa Central Community College) 47-4
10,000 Meter Run
- Men - Karim Achengli (Iowa Central Community College) 30:50.97 Ezekiel Kipchirchir (Iowa Central Community College) 32:59.77 Mark Whalen (Iowa Central Community College) 33:53.88 Eduardo Martinez (Iowa Central Community College) 33:55.41 Daniel Kirwa (Iowa Central Community College) 35:37.65 Ben Thompson (Iowa Central Community College) 38:56.73
100 Meter Dash
110 Meter Hurdles
- Men - Jared Seay (Iowa Central Community College) 15.06
200 Meter Dash
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Alex Jackson (Iowa Central Community College) 9:49.10 Lane Prather (Iowa Central Community College) 11:33.69
400 Meter Hurdles
400 Meter Dash
5,000 Meter Run
- Men - Fabian Garcia (Iowa Western Community College) 16:08.36 Dennis Kibowen (Iowa Western Community College) 16:41.85
800 Meter Run
- Men - Justin Main (Iowa Central Community College) 1:58.04 Wyatt Gatrost (Iowa Central Community College) 1:59.01 Chaz Berry (Iowa Western Community College) 1:59.30 Herick Walters (Iowa Western Community College) 2:00.38 John Greening (Kansas Wesleyan University) 2:02.47
Discus
- Men - Kirby Degado (Iowa Western Community College) 88-3 Shelmund Mercalina (Iowa Central Community College) 106-4.5 Nadir Williams (Iowa Western Community College) 111-3 Jonathon Chapman (Iowa Central Community College) 117-2 Andy Miesbach (Iowa Western Community College) 119-6.75 Travis Peterson (Iowa Central Community College) 132-10 Jalen Jones (Iowa Western Community College) 134-4.5
Hammer Throw
- Men - Nadir Williams (Iowa Western Community College) 92-5 Kirby Degado (Iowa Western Community College) 111-6.25 Andy Miesbach (Iowa Western Community College) 128-1.5 Jalen Jones (Iowa Western Community College) 131-0 Shelmund Mercalina (Iowa Central Community College) 144-0.25 Travis Peterson (Iowa Central Community College) 156-2 Jonathon Chapman (Iowa Central Community College) 167-3.5
Long Jump
Shot Put
- Men - Travis Peterson (Iowa Central Community College) 37-5.25 Kirby Degado (Iowa Western Community College) 38-5 Andy Miesbach (Iowa Western Community College) 40-11.25 Jonathon Chapman (Iowa Central Community College) 44-2 Jalen Jones (Iowa Western Community College) 44-2.75 Nadir Williams (Iowa Western Community College) 44-10.5
Red Raider Open
Apr 12, 2017 in Orange City, IA
10,000 Meter Run
- Women - Annika Henckel (Dordt College) 42:45.28 Britta Provart (Dordt College) 43:14.79 Tara Harris (Buena Vista University) 46:30.96
100 Meter Hurdles
- Women - Madison Spear (Buena Vista University) 15.12 Danielle Wubben (Dordt College) 15.13 Mackenzie Keune (Northwestern College) 15.35 Ali Achterhof (Northwestern College) 16.55 Brittany Broersma (Dordt College) 16.61 Morgan Straight (Waldorf College) 16.83 Cassidy Schwab (Briar Cliff University) 16.85 Danielle Holt (Waldorf College) 17.65
100 Meter Dash
- Women - Eleka Joseph (Morningside College) 12.46 Eleka Joseph (Morningside College) 12.58 Mallory Spear (Buena Vista University) 12.67 Mallory Spear (Buena Vista University) 12.72 Jana Vermeer (Northwestern College) 13.25 Jana Vermeer (Northwestern College) 13.28 Lily Peschau (Northwestern College) 13.28 Pam Regenerus (Dordt College) 13.31 Lily Peschau (Northwestern College) 13.43 Bailey Van Ginkel (Northwestern College) 13.55 Hannah Veldhuisen (Dordt College) 13.65 Megan Ellerbeck (Morningside College) 13.66 Shaniese Quist (Dordt College) 13.97 Emma Konkler (Buena Vista University) 14.11 Kirsten Brockhoff (Morningside College) 14.50 Lindsay Meyer (Buena Vista University) 14.51 Jackie Griffin (Northwestern College) 14.67 Moira McCollam-Larson (Morningside College) 14.81
1,500 Meter Run
- Women - Katie Bosch (Northwestern College) 4:43.74 Justine Van Zee (Dordt College) 4:46.82 Michelle Mumm (Morningside College) 4:50.64 Annechiena Knevelbaard (Dordt College) 4:54.10 Kendra De Jong (Northwestern College) 4:57.41 Cassie Warner (Morningside College) 5:01.65 Tiffany Shepherd (Morningside College) 5:02.03 Megan Maaske (Morningside College) 5:02.75 Khiree Held (Northwestern College) 5:08.35 Olivia Couch (Dordt College) 5:09.01 Mariah Wills (Morningside College) 5:24.03 Britta Provart (Dordt College) 5:34.91 Kate Mathes (Morningside College) 5:36.92 Alyssa Krohn (Northwestern College) 5:41.32 Sonya Hagberg (Northwestern College) 5:57.85 Mercedes Jochims (Dakota State University) 6:13.78 Katelynn Ramirez (Waldorf College) 6:40.31
200 Meter Dash
- Women - Eleka Joseph (Morningside College) 25.74 Mallory Spear (Buena Vista University) 25.79 Mackenzie Keune (Northwestern College) 26.14 Pam Regenerus (Dordt College) 27.14 Lily Peschau (Northwestern College) 27.44 Katie Te Grotenhuis (Northwestern College) 27.57 Megan Willroth (Northwestern College) 27.61 Hannah Veldhuisen (Dordt College) 28.03 Sunkyu Holbert (Buena Vista University) 28.12 Taylor Bahensky (Morningside College) 28.19 Megan Ellerbeck (Morningside College) 28.50 Jessica Igarashi (Buena Vista University) 28.85 Shaniese Quist (Dordt College) 29.04 Emma Konkler (Buena Vista University) 29.41 Cassidy Schwab (Briar Cliff University) 29.47 Moira McCollam-Larson (Morningside College) 29.67 Allyson Ervin (Buena Vista University) 29.99 Lindsay Meyer (Buena Vista University) 30.06
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Allison Higgins (Morningside College) 11:39.59 Natalie Lambert (Morningside College) 12:07.83 Krista Hovland (Northwestern College) 13:08.99 Bailey Matthaides (Waldorf College) 14:32.21
400 Meter Hurdles
- Women - Payton Boer (Morningside College) 1:05.26 Madison Spear (Buena Vista University) 1:08.14 Morgan Straight (Waldorf College) 1:09.14 Jessica Igarashi (Buena Vista University) 1:12.40
400 Meter Dash
- Women - Beccy Dodunski (Briar Cliff University) 1:02.13 Taylor Bahensky (Morningside College) 1:03.20 Allyson Ervin (Buena Vista University) 1:07.02 Lydia Schwartz (Morningside College) 1:07.38 Charley Buddenhagen (Waldorf College) 1:16.49
5,000 Meter Run
- Women - Emma Van Meeteren (Northwestern College) 19:10.61 Erika Douma (Dordt College) 19:12.94 Erin Bandstra (Dordt College) 19:24.95 Emily Hoesing (Buena Vista University) 21:42.11
800 Meter Run
- Women - Katie Landhuis (Northwestern College) 2:17.01 Kelsey Lewis (Dordt College) 2:19.75 Rose Pelelo-ray (Morningside College) 2:22.71 Sam Sinclair (Northwestern College) 2:27.71 Clare Kortlever (Morningside College) 2:27.90 Miranda Mouw (Northwestern College) 2:34.27 Victoria Sopko (Dakota State University) 2:35.78 Kendra Bauermeister (Northwestern College) 2:36.41 Destiny Scar (Morningside College) 2:37.16 Sara Bauermeister (Morningside College) 2:37.85 Kelsey Lang (Northwestern College) 2:38.84 Brianna Enerson (Dordt College) 2:40.39 Angela Dopita (Briar Cliff University) 2:46.57 Maya Rowe (Buena Vista University) 2:47.72
Discus
- Women - Jennifer Plancarte (Waldorf College) 70-2.5 Mckenzie Thill (Waldorf College) 94-10.25 Cristyn Eischeid (Buena Vista University) 99-9.25 Grace Telfer (Buena Vista University) 101-1.75 Candice Howell (Northwestern College) 105-9.75 Molly Cunard (Northwestern College) 119-9.75 Andrea Urban (Briar Cliff University) 122-9.25 Kaylee Van Voorst (Morningside College) 124-1.25 Meagan Anderson (Morningside College) 125-11 Christina Vanderbyl (Northwestern College) 128-3.25 Casey Schuster (Morningside College) 133-9.5 Kaylee Blake (Briar Cliff University) 141-11.25
High Jump
- Women - Katie Te Grotenhuis (Northwestern College) 4-8.25 Katrina Engebretson (Northwestern College) 4-10.25 Brooke Runneburg (Buena Vista University) 5-0.25
Hammer Throw
- Women - Heidi Groenendyk (Northwestern College) 93-2 Jennifer Plancarte (Waldorf College) 97-0.5 Holly Brock (Morningside College) 110-4 Grace Telfer (Buena Vista University) 114-10.75 Mckenzie Thill (Waldorf College) 119-4.25 Jessica Bastian (Briar Cliff University) 120-10.75 Kaylee Van Voorst (Morningside College) 124-0.25 Cristyn Eischeid (Buena Vista University) 135-5.25 Candice Howell (Northwestern College) 140-3.5 Meagan Anderson (Morningside College) 151-8
Javelin
- Women - Hannah Hustad (Briar Cliff University) 84-1.75 Meagan Anderson (Morningside College) 97-6.5 Andrea Urban (Briar Cliff University) 101-3.25 Christina Vanderbyl (Northwestern College) 101-11.5 Molly Cunard (Northwestern College) 103-0.5 Kaylee Van Voorst (Morningside College) 103-2.5 Peyton Russell (Waldorf College) 123-3.25 Kati Kneifl (Morningside College) 129-3.25
Long Jump
- Women - Lindsay Meyer (Buena Vista University) 12-11 Sunkyu Holbert (Buena Vista University) 13-0.75 Jackie Griffin (Northwestern College) 14-5.25 Kati Kneifl (Morningside College) 14-7.25 Shaniese Quist (Dordt College) 15-2.75 Johanna Vaske (Briar Cliff University) 15-4.25 Shania Wunschel (Buena Vista University) 15-7.75 Natalie Van Essen (Dordt College) 16-2.5 Danielle Wubben (Dordt College) 17-0.75
Shot Put
- Women - Mckenzie Thill (Waldorf College) 34-2.75 Molly Cunard (Northwestern College) 34-3 Meagan Anderson (Morningside College) 35-11 Holly Brock (Morningside College) 37-2 Grace Telfer (Buena Vista University) 37-3.75 Cristyn Eischeid (Buena Vista University) 38-7.75 Kaylee Blake (Briar Cliff University) 40-0.25 Andrea Urban (Briar Cliff University) 40-2.75
Triple Jump
- Women - Jackie Griffin (Northwestern College) 31-2
10,000 Meter Run
- Men - Austin Warren (Northwestern College) 33:53.48 Dalton Demers (Briar Cliff University) 34:42.08 Luke Galloway (Northwestern College) 35:11.20 Steven Smith (Buena Vista University) 35:14.88 Jesse Vega (Waldorf College) 36:02.53 Kyle Fischer (Dordt College) 36:26.43 Jeff Jeltema (Northwestern College) 38:00.04 Zach Groves (Briar Cliff University) 38:12.81
100 Meter Dash
- Men - Perman Wilson (Morningside College) 10.96 Sage Lloyd (Briar Cliff University) 11.11 Sage Lloyd (Briar Cliff University) 11.13 Brennan Dostal (Buena Vista University) 11.27 Perman Wilson (Morningside College) 11.27 Brennan Dostal (Buena Vista University) 11.31 Brady Butters (Northwestern College) 11.39 Brady Butters (Northwestern College) 11.54 Will Griffin (Morningside College) 11.63 Stephan Sanford (Northwestern College) 11.64 Dylan Coffin (Buena Vista University) 11.81 Joshua Sauren (Waldorf College) 12.32 Claudio Cruz (Waldorf College) 12.68 Gabriel Goehring (Mount Marty College) 12.83
110 Meter Hurdles
- Men - Reece Jackson (Morningside College) 15.23 Dylon Van't Hof (Augustana University) 15.49 Jacobus Noble (Morningside College) 15.51 Justin Sacker (Buena Vista University) 15.67 Chase Hiser (Morningside College) 16.22 Josh Doering (Morningside College) 16.43 Kyle Bakker (Northwestern College) 16.73 Michael Mccauley (Northwestern College) 17.26 John Brouwer (Dordt College) 18.31
1,500 Meter Run
- Men - Tim Rose (Northwestern College) 3:59.06 Caleb Drake (Dordt College) 4:02.05 Alec Devries (Morningside College) 4:07.05 Tanner Goetsch (Northwestern College) 4:08.49 Hans Epp (Northwestern College) 4:11.10 Joe Heinrichs (Briar Cliff University) 4:13.35 Aj Janssen (Morningside College) 4:13.84 Alex Van Ginkel (Dordt College) 4:18.71 Zach Kollasch (Briar Cliff University) 4:19.10 Caleb Benzing (Northwestern College) 4:19.19 Drew Schiltz (Morningside College) 4:20.18 Chase Bulten (Briar Cliff University) 4:22.14 Mark Ahlers (Waldorf College) 4:24.34 Tim Brink (Morningside College) 4:26.67 Slater Marshall (Morningside College) 4:26.97 David Te Krony (Dordt College) 4:27.12 Jon Dahlheimer (Morningside College) 4:27.39 Quinn Groff (Morningside College) 4:29.73 Dalton Demers (Briar Cliff University) 4:30.86 Kevin Steiger (Dordt College) 4:31.73 Caleb Hemphill (Dakota State University) 4:34.44 Schuyler Malenke (Dordt College) 4:38.98 Ovan Garcia (Waldorf College) 4:40.62 Daniel Kelly (Dordt College) 4:41.73 Zach Kenny (Buena Vista University) 4:44.69 James Blankenship (Waldorf College) 4:57.92
200 Meter Dash
- Men - Sage Lloyd (Briar Cliff University) 21.97 Chad Blank (Briar Cliff University) 22.36 Brady Butters (Northwestern College) 22.52 Brennan Dostal (Buena Vista University) 22.70 Will Griffin (Morningside College) 23.13 Dylan Coffin (Buena Vista University) 23.61 Grant Staats (Morningside College) 23.61 Ben Sampson (Buena Vista University) 23.96 Austin Anderson (Waldorf College) 23.97 Wes Brown (Morningside College) 24.43 Josh Doering (Morningside College) 25.21 Barry Albury (Dordt College) 25.44 Gabriel Goehring (Mount Marty College) 26.37
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Sean Skillern (Morningside College) 9:47.41 Jaden Lux (Morningside College) 10:32.94 Tyler Larson (Buena Vista University) 12:07.18
400 Meter Hurdles
- Men - Jacobus Noble (Morningside College) 55.39 Kyle Hiser (Morningside College) 55.57 Chase Hiser (Morningside College) 57.53 Justin Sacker (Buena Vista University) 57.77 Miles Gebel (Morningside College) 57.98 Kyle Bakker (Northwestern College) 58.55 Dylon Van't Hof (Augustana University) 59.01 Dylan Coffin (Buena Vista University) 1:00.44 John Brouwer (Dordt College) 1:01.00 Brad Kolvek (Briar Cliff University) 1:04.00 Michael Mccauley (Northwestern College) 1:05.33 Ben Aberson (Dordt College) 1:06.59
400 Meter Dash
- Men - Josiah Eckels (Dordt College) 49.13 Levi Te Brink (Northwestern College) 49.82 Lucas Van Eps (Dordt College) 50.11 Logan Roberts (Morningside College) 50.57 Ross Rozeboom (Dordt College) 50.70 Perkins Aiyegbeni (Northwestern College) 50.74 Ben Sampson (Buena Vista University) 51.20 James Farnan (Morningside College) 51.44 Elijah Dahl (Northwestern College) 51.88 Josh Haning (Briar Cliff University) 52.66 Mark Ahlers (Waldorf College) 53.22 Jacob Johnson (Northwestern College) 54.05 Matt Holzman (Briar Cliff University) 54.17 Austin Anderson (Waldorf College) 55.19
5,000 Meter Run
- Men - Mark Abrams (Morningside College) 15:29.50 Aj Janssen (Morningside College) 15:45.58 Adam Daane (Dordt College) 15:47.87 Aaron Ward (Waldorf College) 16:08.58 Jon Dahlheimer (Morningside College) 16:12.17 Ryan Bauermeister (Northwestern College) 16:35.54 Ovan Garcia (Waldorf College) 17:15.53 Adam Brinkman (Waldorf College) 19:46.59
800 Meter Run
- Men - Peter Hollinger (Northwestern College) 1:56.48 Jacob Green (Morningside College) 1:58.00 Chasen Selsor (Waldorf College) 2:03.07 Casey Mcevoy (Briar Cliff University) 2:03.59 Tony Kollasch (Briar Cliff University) 2:03.60 Keegan Pfau (Morningside College) 2:04.14 Brendon Watchhorn (Dordt College) 2:07.15 Jackson Rude (Morningside College) 2:08.01 Steven Cutler (Morningside College) 2:16.02 Taylor Clark (Briar Cliff University) 2:17.32 Alex Loerts (Buena Vista University) 2:23.54
Discus
- Men - Claudio Cruz (Waldorf College) 85-3.25 Joshua Sauren (Waldorf College) 89-2.5 Jacob Pinedo (Waldorf College) 97-6 Matthew Gabel (Dordt College) 103-1 David Davelaar (Dordt College) 118-2.5 Garrett Rohlk (Buena Vista University) 134-11 Carter Van Gorp (Northwestern College) 141-0.25 Dustin Peasley (Briar Cliff University) 142-0.75 Drew Beall (Buena Vista University) 145-2.25 Cody Bauman (Northwestern College) 147-7.75 Trevor Westhoff (Briar Cliff University) 153-9.75 Ike Van Kempen (Dordt College) 165-6.5
High Jump
- Men - Reece Jackson (Morningside College) 6-0.5 Trevor Kauk (Dordt College) 6-0.5 Jackson Johnson (Northwestern College) 6-4.5 Jacob Moats (Dordt College) 6-6.25
Hammer Throw
- Men - Carter Van Gorp (Northwestern College) 120-8.5 Grahm Kenobbie (Northwestern College) 120-9.25 Demetrius Baker (Waldorf College) 129-3.25 Trevor Westhoff (Briar Cliff University) 131-2.5 Drew Beall (Buena Vista University) 137-3.25 Dustin Peasley (Briar Cliff University) 147-10 Chase Bonner (Buena Vista University) 148-3.25 Ike Van Kempen (Dordt College) 150-3.5 Garrett Rohlk (Buena Vista University) 153-3 David Davelaar (Dordt College) 173-9.75
Javelin
- Men - Dustin Peasley (Briar Cliff University) 174-6.5 Julio Torrez (Morningside College) 92-11 Hunter Davis (Morningside College) 102-6.75 Trevor Kauk (Dordt College) 112-6.75 Demetrius Baker (Waldorf College) 118-6 Brian Johnston (Morningside College) 119-3.5 Tristan Harris (Morningside College) 126-7 Grant Staats (Morningside College) 130-9 Drew Schiltz (Morningside College) 145-5.25 Dylan Van Denend (Dordt College) 147-7.75 Sam Burki (Briar Cliff University) 159-1
Long Jump
- Men - Matt Hillman (Northwestern College) 20-8.75 Tanner Hilbrands (Northwestern College) 20-8 Miles Gebel (Morningside College) 20-2.25 Dylan Van Denend (Dordt College) 18-10.5 Barry Albury (Dordt College) 18-10
Shot Put
- Men - Cody Bauman (Northwestern College) 49-5.25 Drew Beall (Buena Vista University) 47-2.5 Chase Bonner (Buena Vista University) 46-8.75 Carter Van Gorp (Northwestern College) 44-1.5 Garrett Rohlk (Buena Vista University) 40-8.25 Matthew Gabel (Dordt College) 38-4.75 Jacob Pinedo (Waldorf College) 32-1.75 Claudio Cruz (Waldorf College) 35-2.5 Joshua Sauren (Waldorf College) 35-3.25 Grahm Kenobbie (Northwestern College) 36-2.75 Demetrius Baker (Waldorf College) 37-4
Triple Jump
- Men - Dylan Van Denend (Dordt College) 40-4.75 Jacob Johnson (Northwestern College) 36-8.25
UW Platteville Invitational
Apr 12, 2017 in Platteville, WI
100 Meter Hurdles
- Women - Michelleann Sanchez (University of Dubuque) 15.47 Aubree Taylor (Wartburg College) 15.77
100 Meter Dash
- Women - Dailen Folkedahl (Wartburg College) 12.56 Tessa Helmle (Wartburg College) 12.64 Kaitlyn Muhlenbruch (Wartburg College) 13.13 Bri Dellamuth (Wartburg College) 13.32 Olivia Mcatee (Wartburg College) 13.36 Makenzie Thorson (Wartburg College) 13.43 Monet Lewis (University of Dubuque) 13.49 Jessica Brimeyer (Wartburg College) 13.56 Skylar Miller-baker (Wartburg College) 13.71
1,500 Meter Run
- Women - Shae Mcenany (Wartburg College) 4:55.04 Jade Romagna (University of Dubuque) 5:03.16 Ashley Stevens (Wartburg College) 5:09.56 Natalie Fober (Wartburg College) 5:13.79 Gabrielle Marchino (Wartburg College) 5:17.20
200 Meter Dash
- Women - Dailen Folkedahl (Wartburg College) 25.65 Tessa Helmle (Wartburg College) 26.12 Bri Dellamuth (Wartburg College) 27.05 Makenzie Thorson (Wartburg College) 27.43 Aleyha Slatter (University of Dubuque) 27.98 Jessica Brimeyer (Wartburg College) 28.05 Skylar Miller-baker (Wartburg College) 28.06 Kisa Scott (Wartburg College) 28.19 Michelleann Sanchez (University of Dubuque) 28.74
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Miranda Fober (Wartburg College) 12:44.38
400 Meter Hurdles
- Women - Aubree Taylor (Wartburg College) 1:04.32
400 Meter Dash
- Women - Taylor Officer (Wartburg College) 57.50 Betsy Duehr (Wartburg College) 59.11 Amy Brant (Wartburg College) 1:00.25 Becca Cherry (Wartburg College) 1:01.31
5,000 Meter Run
- Women - Audrey Miller (Loras College) 17:00.52 Ashlyn Bagge (Wartburg College) 17:06.40 Fabiola Ortiz (University of Dubuque) 17:17.71 Dakota Tell (Wartburg College) 17:26.58 Sadie Kroll (UW-La Crosse) 17:41.99 Jaclyn Rittgers (Wartburg College) 17:48.22 Emily Day (Loras College) 17:54.22 Nicole Breitbach (Wartburg College) 18:33.95 Kiersten Wenthold (University of Dubuque) 18:51.54 Gillian Feller (Wartburg College) 19:08.71 Kylie Kelchen (Wartburg College) 19:49.58 Maddie Kemp (Wartburg College) 19:55.08 Alison Rusch (Wartburg College) 20:12.27 Megan Ely (University of Dubuque) 20:39.23
800 Meter Run
- Women - Allie Serres (Loras College) 2:18.98 Belle Tyynismaa (Wartburg College) 2:20.12 Maddie Carlsen (Wartburg College) 2:21.30 Kiersten Wenthold (University of Dubuque) 2:23.80 Erica Rittgers (Wartburg College) 2:24.81 Melissa Todman (University of Dubuque) 2:36.70 Briana Miller (Wartburg College) 2:51.00 Gabriela Gonzalez (Wartburg College) 3:00.10
Discus
- Women - Rebecca Burmahl (University of Dubuque) 101-5 Abbie Haupert (Wartburg College) 109-10 Shelby Lane (University of Dubuque) 123-10.5 Abigail Willis (University of Dubuque) 126-3.25 Victoria Kapnisis (Wartburg College) 127-3.5
High Jump
- Women - Paige Deppe (Wartburg College) 4-9
Hammer Throw
- Women - Kayla Schlichting (University of Dubuque) 107-7 Abbie Haupert (Wartburg College) 112-10 Sulibeth Velez (Wartburg College) 120-8 Abby Boyd (Wartburg College) 122-11.25 Sam Holtz (Wartburg College) 128-3.75 Victoria Kapnisis (Wartburg College) 130-5.25 Shelby Lane (University of Dubuque) 138-9.25 Rebecca Burmahl (University of Dubuque) 158-0 Tanasha Atwater (University of Dubuque) 174-5.75
Javelin
- Women - Marissa Nolan (Wartburg College) 65-8.5 Bri Dellamuth (Wartburg College) 67-7.5 Sam Larson (Wartburg College) 71-8.25 Vanessa Grine (Wartburg College) 74-0.25 Lilia Edwards (Wartburg College) 87-4 Braanna Steen (University of Dubuque) 102-11 Abigail Willis (University of Dubuque) 114-2.5
Long Jump
- Women - Marissa Nolan (Wartburg College) 13-11.75 Olivia Mcatee (Wartburg College) 16-10.75 Aleyha Slatter (University of Dubuque) 17-6.75 Lilia Edwards (Wartburg College) 17-7.75
Pole Vault
- Women - Jenna Heimark (University of Dubuque) 8-10.25 Sam Larson (Wartburg College) 8-10.25
Shot Put
- Women - Kayla Schlichting (University of Dubuque) 33-10.75 Abbie Haupert (Wartburg College) 36-10.25 Victoria Kapnisis (Wartburg College) 39-4.5 Sam Holtz (Wartburg College) 42-11.25 Tanasha Atwater (University of Dubuque) 45-10.75
Triple Jump
- Women - Abby Paca (Wartburg College) 28-9.75 Aleyha Slatter (University of Dubuque) 33-8.75 Jenna Heimark (University of Dubuque) 34-1.5 T'nauzhae Robinson (University of Dubuque) 34-8.25 Lilia Edwards (Wartburg College) 35-2.5
100 Meter Dash
- Men - Clayton Gray (University of Dubuque) 11.07 Joseph Makondo (Wartburg College) 11.17 Alex Teig (Wartburg College) 11.27 Joe Duehr (Wartburg College) 11.36 Maurie Lewis (University of Dubuque) 11.36 Justin Anderlik (Wartburg College) 11.41 Neal Valant (University of Dubuque) 11.48 Chuck Riley (Wartburg College) 11.55 Dexter Bass (Wartburg College) 11.62 Cal Tauber (Wartburg College) 11.73 Dante Burchfield (University of Dubuque) 11.93
110 Meter Hurdles
- Men - Mohamed Kamara (University of Dubuque) 15.84 Nick Kennicker (Wartburg College) 16.29 James Niemann (Wartburg College) 16.34 Riley Woods (Wartburg College) 16.88 Tyler Fowler (University of Dubuque) 16.93
1,500 Meter Run
- Men - Mitch Black (Wartburg College) 4:27.47 Brandon Sindt (University of Dubuque) 4:33.27
200 Meter Dash
- Men - Joe Duehr (Wartburg College) 22.77 Denison Harrington (Wartburg College) 22.79 Clayton Gray (University of Dubuque) 22.87 Alex Teig (Wartburg College) 22.89 Ryan Richmond (Wartburg College) 22.96 Chad Manternach (University of Dubuque) 23.62 Tyler Fowler (University of Dubuque) 23.63 Dexter Bass (Wartburg College) 23.87 Chuck Riley (Wartburg College) 23.91 Cal Tauber (Wartburg College) 23.92 James Niemann (Wartburg College) 23.94 Riley Anderson (Wartburg College) 23.97 Dante Burchfield (University of Dubuque) 24.10 Joseph Makondo (Wartburg College) 24.71 Mohamed Kamara (University of Dubuque) 25.50
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Joseph Tobin (University of Dubuque) 10:51.14 Karl Jaeschke (Wartburg College) 11:04.89
400 Meter Hurdles
- Men - Nick Thibault (Wartburg College) 57.56 Kaleb Noel (Wartburg College) 59.91 Jake Kagemann (Wartburg College) 1:00.83
400 Meter Dash
- Men - Justin Anderlik (Wartburg College) 50.25 Levi Dolphin (Wartburg College) 50.41 Nick Kennicker (Wartburg College) 50.73
5,000 Meter Run
- Men - Bennett Moser (Wartburg College) 14:39.62 Nolan McKenna (North Central College) 14:43.83 Mason Tope (Loras College) 14:52.34 Jerry Frawley (Wartburg College) 14:57.33 Eli Kaczinski (Wartburg College) 14:57.53 Timothy Sevcik (Loras College) 14:58.05 Kailas Kokare (Wartburg College) 15:06.04 Mason Wicker (Cornell College) 15:06.98 Cuyler Gabriel (Cornell College) 15:07.68 Will Norris (University of Northern Iowa (UNI)) 15:18.37 Steven Erredge (Minnesota State University, Mankato) 15:35.85 Lee Scott (Wartburg College) 15:38.05 Aaron O'leary (Wartburg College) 15:55.21 Joel Toppin (Wartburg College) 15:56.95 Kyle Read (Wartburg College) 15:58.62
800 Meter Run
- Men - Cody Snider (Wartburg College) 1:53.07 Casey Roberts (Wartburg College) 1:56.95 Ben Nemec (UW-Platteville) 1:58.16 Mark Schulz (Wartburg College) 1:58.18 Colton Schnetzer (Wartburg College) 1:59.39 Easton Cook (University of Dubuque) 2:04.18 Aaron Ofosu (University of Dubuque) 2:06.64 Famiek Cook (Wartburg College) 2:06.83 Sam Brooks (Wartburg College) 2:11.48
Discus
- Men - Andrew Freeman (UW-Platteville) 108-6 Aidan Carr (University of Dubuque) 123-6.25 Sam Heimer (Wartburg College) 139-0 Dakota Moore (Wartburg College) 147-5.25 Alex Link (University of Dubuque) 158-8.75
High Jump
- Men - Robert Wade (Wartburg College) 6-0 Noah Steiner (UW-Platteville) 6-2 Duvaun Goodlow (UW-Whitewater) 6-8
Hammer Throw
- Men - Aidan Carr (University of Dubuque) 113-7.5 John Gregory (University of Dubuque) 128-5.75 Andrew Freeman (UW-Platteville) 134-3 Sam Heimer (Wartburg College) 134-9.75 Scott Taylor (University of Dubuque) 141-11.25 Dylan Draeger (University of Dubuque) 143-1.25 Alex Link (University of Dubuque) 166-6.75
Javelin
- Men - Sam Brooks (Wartburg College) 89-9.25 Ben Cuvelier (Wartburg College) 125-3.25 Karl Jaeschke (Wartburg College) 127-4.25 Nick Hoftender (Wartburg College) 128-10
Long Jump
- Men - Ryan Richmond (Wartburg College) 19-6.75 Neal Valant (University of Dubuque) 20-7.25
Pole Vault
- Men - Zac Pogorzelski (Wartburg College) 12-8.25
Shot Put
- Men - Sam Brooks (Wartburg College) 29-11.75 Mason Simon-ressler (Wartburg College) 36-10.5 Andrew Freeman (UW-Platteville) 39-1.25 Scott Taylor (University of Dubuque) 41-9.25 Dakota Moore (Wartburg College) 43-2.5 Dylan Draeger (University of Dubuque) 43-10
Triple Jump
- Men - Neal Valant (University of Dubuque) 39-3.25
Lee Krough Invitational
Apr 15, 2017 in St. Peter, MN
100 Meter Hurdles
100 Meter Dash
- Women - Tess Olinger (Gustavus Adolphus College) 13.51
200 Meter Dash
- Women - Sola Stephenson (Minnesota State University, Mankato) 27.70 Tess Olinger (Gustavus Adolphus College) 27.81
400 Meter Hurdles
- Women - Desirae Moss (Winona State University) 1:22.95
800 Meter Run
- Women - Lydia Hayes (Gustavus Adolphus College) 2:24.46
Discus
- Women - Emma Edelen (Minnesota State University, Mankato) 131-4
High Jump
- Women - Bailey Joens (St. Mary's University) 4-11
Hammer Throw
- Women - Emma Edelen (Minnesota State University, Mankato) 146-10
Javelin
- Women - Sola Stephenson (Minnesota State University, Mankato) 107-11
Long Jump
- Women - Bailey Joens (St. Mary's University) 15-2.25
1,500 Meter Run
- Men - Thomas Knobbe (Gustavus Adolphus College) 4:05.73
400 Meter Hurdles
- Men - Cameron Crosser (Minnesota State University, Mankato) 54.68
800 Meter Run
- Men - Ryley Sandberg (Gustavus Adolphus College) 1:57.92 Thomas Knobbe (Gustavus Adolphus College) 2:01.06
David Suenram Gorilla Classic
Apr 15, 2017 in Pittsburgh, KS
100 Meter Hurdles
- Women - Hannah Becker (University of Central Missouri) 15.53
400 Meter Hurdles
- Women - Hannah Becker (University of Central Missouri) 1:05.90
400 Meter Dash
- Women - Emily Thole (University of Central Missouri) 57.12
5,000 Meter Run
- Women - Maddie Guenzler (Oral Roberts University) 19:52.95
400 Meter Dash
- Men - Corbin Lowe (University of Central Missouri) 50.03
5,000 Meter Run
- Men - Bradley Richard (Pittsburg State University) 16:19.05
Discus
- Men - Omar Lewis (Pittsburg State University) 133-10
Hammer Throw
- Men - Omar Lewis (Pittsburg State University) 163-6.5
Shot Put
- Men - Omar Lewis (Pittsburg State University) 55-1
South Alabama Invitational
Apr 15, 2017 in Mobile, AL
100 Meter Hurdles
- Women - Ali Meister (UAB) 14.20
High Jump
- Women - Ali Meister (UAB) 5-0.75
Shot Put
- Women - Ali Meister (UAB) 34-1.75
Jim Duncan Invitational
Apr 14, 2017 in Des Moines, IA
100 Meter Hurdles
- Women - Mary Young (Drake University) 13.86 Receva Duos (Mount Mercy University) 16.00 Whitney Burgardt (Central College) 16.63 Caitlyn Landuyt (Central College) 17.41 Rebecca Jensen (Simpson College) 17.55 Julie Wise (Mount Mercy University) 17.65 Sarah Sandage (Simpson College) 17.76 Alaena Pelzer (Central College) 19.28
100 Meter Dash
- Women - Cassie Hocker (Coe College) 12.62 Rachel Gadient (Mount Mercy University) 13.34 Kate Patton (Central College) 13.53 Rebecca Jensen (Simpson College) 14.25 Elizabeth Burgus (Simpson College) 14.32 Bryanna Lambert (North Iowa Area Community College) 14.97 Simona Bambi (Grinnell College) 15.06
1,500 Meter Run
- Women - Morgan Garcia (Drake University) 4:57.07 Lauren Moll (Central College) 5:06.48 Shelby Varney (Drake University) 5:13.04 Kendra Schmidt (North Iowa Area Community College) 5:15.94 Audrey Klein (Simpson College) 5:19.15 Lesley Roquet (Simpson College) 5:26.13 Ashley Meldrum (Central College) 5:33.96 Jessica Lamb (Simpson College) 5:44.89 Kelsey Roquet (Simpson College) 6:00.86 Melissa Charlton (Central College) 6:04.32 Kate Derrick (Simpson College) 6:23.17
200 Meter Dash
- Women - Kate Patton (Central College) 26.95 Amanda Wakelin (Indian Hills Community College) 27.35 Peyton Coffin (Indian Hills Community College) 27.46 Elizabeth Burgus (Simpson College) 28.14 Katie Clark (Simpson College) 28.21 Audrey Lovan (Simpson College) 28.37 Keeghan Corcoran (Simpson College) 28.44 Jaycie Owens (Simpson College) 28.87 Bryanna Lambert (North Iowa Area Community College) 29.83
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Shannon Young (Grinnell College) 11:34.20 Ayrica Parsons (Indian Hills Community College) 12:36.75 Courtney Neuendorf (Simpson College) 12:50.11 Whitney Teagle (Grinnell College) 12:50.68
400 Meter Hurdles
- Women - Taylor Glover (Minnesota State University, Mankato) 1:02.87 Lynzie Miller (Central College) 1:08.28 Kelsie Coates (Coe College) 1:09.40 Caitlyn Landuyt (Central College) 1:09.75 Rebecca Reinertson (Faith Baptist Bible College and Theological Seminary) 1:10.78 Jaycie Owens (Simpson College) 1:12.28 Amy Fullerton (North Iowa Area Community College) 1:13.09 Julie Wise (Mount Mercy University) 1:17.03
400 Meter Dash
- Women - Ashli O'shea (Mount Mercy University) 1:01.38 Peyton Coffin (Indian Hills Community College) 1:01.87 Keeghan Corcoran (Simpson College) 1:03.69 Amanda Wakelin (Indian Hills Community College) 1:04.02 Claire Crew (Mount Mercy University) 1:05.34 Zoe Schmiechen (Grinnell College) 1:05.85
5,000 Meter Run
- Women - MyKaela Cole (Drake University) 18:43.73 Mikayla Fujiwara (Grinnell College) 19:10.38 Vanessa Cortes (Mount Mercy University) 19:34.15 Kim Kaster (Truman State University) 19:50.00 Shelby Hunemiller (Simpson College) 20:10.18 Madeleine Breunig (Grinnell College) 20:18.67 Ashley Litterer (Simpson College) 20:39.33 Savanna Henning (Central College) 21:06.85 Allison Woods (Mount Mercy University) 21:10.21 Carly Klavins (Central College) 23:09.40
800 Meter Run
- Women - Kayla Giuliano (Drake University) 2:17.97 Kat Vander Poel (Mount Mercy University) 2:18.81 Samantha Nielsen (Drake University) 2:20.59 Paige Nicholson (Drake University) 2:27.15 Tori Laverdiere (Grinnell College) 2:28.60 Audrey Klein (Simpson College) 2:29.40 Claire Davis (Mount Mercy University) 2:32.10 Kendra Schmidt (North Iowa Area Community College) 2:33.05 Bre Waugh (Simpson College) 2:34.78 Jessica Lamb (Simpson College) 2:35.04 Kelsey Maize (Indian Hills Community College) 2:35.79 Lesley Roquet (Simpson College) 2:37.44
Discus
- Women - Jackie Cullinan (Simpson College) 90-8 Lillian Smithson (Central College) 98-0 Tieranny Keahna (Coe College) 106-9
High Jump
- Women - Taylor Patton (Drake University) 5-1 Rachel Gadient (Mount Mercy University) 5-1
Hammer Throw
- Women - Alex Niemier (Simpson College) 114-4
Javelin
- Women - Jackie Cullinan (Simpson College) 80-4 Caroline Stirling (Mount Mercy University) 82-10 Kassandra Bain (Coe College) 92-9 Nicole Sanborn (Mount Mercy University) 104-0
Pole Vault
- Women - Christina Brown (Coe College) 9-2.25 Audrey Lovan (Simpson College) 9-8 Carolyn Peckham (Grinnell College) 9-8 Christina Lemunyon (Drake University) 10-2
Shot Put
- Women - Miranda Morrison (Mount Mercy University) 26-5.5 Alex Niemier (Simpson College) 37-10.75 Tieranny Keahna (Coe College) 38-10.5
100 Meter Dash
- Men - Demetrius Shelton (Drake University) 10.76 Dylan Kalinay (Simpson College) 11.16 Travis Tupper (Simpson College) 11.39 Cory Suedmeier (Central College) 11.56 Brody Goos (North Iowa Area Community College) 11.59 Nihad Ejubovic (Drake University) 11.60 Zach Nissen (Simpson College) 11.61 Troy Vittetoe (Simpson College) 11.69 Jakob Luna (North Iowa Area Community College) 11.79 Dylan Heetland (Central College) 11.99 Tyler Dredge (Simpson College) 12.03 Taylor Heitkamp (Central College) 12.06 Gianni Berry (Indian Hills Community College) 12.12 Taylor Smith (Central College) 12.84
110 Meter Hurdles
- Men - Dylan Kalinay (Simpson College) 15.06 Dominc Lombardi (Drake University) 15.47 Isaac Frazier (Simpson College) 15.53 Spencer White (Indian Hills Community College) 15.73 Trevor Mckee (Simpson College) 16.60
1,500 Meter Run
- Men - Josh Yeager (Drake University) 3:51.89 Matt Cozine (Drake University) 3:58.38 Tanner Rathje (Central College) 3:58.54 Kyle Hovey (Simpson College) 4:00.44 Preston Kizer (Central College) 4:08.62 Luke Sigler (Indian Hills Community College) 4:10.75 Levi Lefebure (Simpson College) 4:11.85 Parker Hill (Central College) 4:13.46 Connor Gregorich-trevor (Grinnell College) 4:16.17 Nathaniel Crail (Grinnell College) 4:16.95 Brandon Sipherd (Midland University) 4:19.71 Eli Miller (Central College) 4:23.22 Canyon Kuhlmann (North Iowa Area Community College) 4:24.68 Ben Stelk (Central College) 4:26.34 Josh Paulson (Simpson College) 4:33.15 Karl Weaver (Central College) 4:42.49
200 Meter Dash
- Men - Demetrius Shelton (Drake University) 21.72 Joseph Stewart (Indian Hills Community College) 22.53 Nihad Ejubovic (Drake University) 22.61 Caleb Jennings (Central College) 22.93 Maxwell Harlan (Drake University) 23.09 Troy Vittetoe (Simpson College) 23.16
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Nick Cooper (Central College) 10:07.43 Jordan Toomey (Central College) 10:14.07 Zachary Houghland (Indian Hills Community College) 10:39.38 Drew Roen (Simpson College) 10:41.35 Cody Mathis (Indian Hills Community College) 10:56.33 Jeremy Caracci (Central College) 10:59.87 Ryan Schaeffer (Indian Hills Community College) 12:13.89
400 Meter Hurdles
- Men - Dominc Lombardi (Drake University) 53.13 Jordan Coughenour (Simpson College) 54.06 Landon Kraus (Coe College) 57.51 Trevor Mckee (Simpson College) 57.62 Bryce Shonka () 58.06 Andrew Hart (Indian Hills Community College) 58.08 Ben Vanhorn (North Iowa Area Community College) 58.57 Christian Reischauer (Mount Mercy University) 58.58 Max Johnson (Coe College) 59.80 Dennis Elms Jansson (North Iowa Area Community College) 1:00.39 Gabe Varney (Coe College) 1:00.39 John Gallagher (Grinnell College) 1:02.23
400 Meter Dash
- Men - Chase Wetterling (Simpson College) 49.13 Joseph Stewart (Indian Hills Community College) 49.64 Blake Morgan (Central College) 49.92 Junior Diallo (Mount Mercy University) 50.05 Matt Pearson (Simpson College) 50.43 Phillip Carey (Central College) 50.45 Maxwell Harlan (Drake University) 51.99 Mitchell Yaw (Central College) 52.18 Johnathan Braun (Grinnell College) 52.50
5,000 Meter Run
- Men - Isaac Steffensmeier (Central College) 15:02.68 Anthony Mclean (Grinnell College) 15:31.37 Colton Forster (Mount Mercy University) 15:44.55 Trey Thompson (Simpson College) 15:45.22 Ian Mckenzie (Simpson College) 15:56.40 Blake Keller (North Iowa Area Community College) 16:05.83 Skylar Dejong (Augustana University) 16:06.73 Logan Egeland (Simpson College) 16:30.73 Chad Carter (Simpson College) 16:32.63 John Kraft (North Iowa Area Community College) 16:33.51 Colin Thomson (Central College) 16:56.00 Jordan Toomey (Central College) 16:57.06 Bryant Seuferer (Central College) 16:58.00 Tyler Henson (Maryville University) 16:59.33 Jared Draper (Indian Hills Community College) 17:12.16 Daniel Sunvold (Central College) 17:13.18 Curtis Ford (Indian Hills Community College) 17:15.80 Austin Pfiffner (Central College) 17:31.02 Aidan Healey (Grinnell College) 17:36.11 Kyle Schelling (Central College) 20:08.75
800 Meter Run
- Men - Cory Erickson (Drake University) 1:55.32 Matt Cozine (Drake University) 1:55.87 Josh Yeager (Drake University) 1:56.82 David Carter (North Iowa Area Community College) 1:59.56 Michae Marshall (Mount Mercy University) 1:59.60 Kyle Hovey (Simpson College) 2:00.94 Michael Cooper (Drake University) 2:03.55 Alec Bognar (Drake University) 2:04.43 John Freeman (Drake University) 2:06.72
Discus
- Men - Reid Kirlin (Midland University) 128-8 Robbie Peters (Coe College) 131-8 Michael Dolan (Drake University) 136-5 Jacob Hayes (Coe College) 140-1 Nathan Winters (Indian Hills Community College) 142-1
High Jump
Hammer Throw
- Men - Jake Webb (Central College) 140-10 Reid Kirlin (Midland University) 151-5 Michael Dolan (Drake University) 155-10 Robbie Peters (Coe College) 170-5
Javelin
- Men - Josh Seymour (Coe College) 97-7 Tanner Bird (Central College) 108-11 Steven Adkins (Central College) 113-3 Matt Van Metre (Simpson College) 128-5 James Page (Grinnell College) 143-5 Braden Meints (Simpson College) 147-2
Long Jump
- Men - Cj Nelson (Coe College) 18-4.25 Christian Reischauer (Mount Mercy University) 21-4 Chris Hawkins (Coe College) 22-11
Pole Vault
- Men - Ibuki Ogasawara (Grinnell College) 13-9.25
Shot Put
- Men - Caleb Striegel (Simpson College) 38-8.25 Robbie Peters (Coe College) 44-8.25 Patrick Norem (Central College) 44-11.75 Nathan Fitzgerald (Central College) 48-8 Nathan Winters (Indian Hills Community College) 53-9.75
Triple Jump
- Men - Zach Quick (Central College) 37-1 Chris Hawkins (Coe College) 43-7
Tom Botts Invitational
Apr 14, 2017 in Columbia, MO
100 Meter Hurdles
- Women - Abbie Ranschau (University of Northern Iowa (UNI)) 16.27
100 Meter Dash
1,500 Meter Run
- Women - Lyndsie Schinkel (University of Northern Iowa (UNI)) 4:30.85 Tiffany Christensen (University of Northern Iowa (UNI)) 4:41.20 Megan Nickles (Missouri State University) 4:48.52 Maddie Saville (Missouri State University) 4:49.41
200 Meter Dash
400 Meter Dash
5,000 Meter Run
- Women - Kelsey Kirchoff (University of Northern Iowa (UNI)) 17:39.89
800 Meter Run
- Women - Lindsey Kite (University of Northern Iowa (UNI)) 2:10.42 Lyndsie Schinkel (University of Northern Iowa (UNI)) 2:10.52 Tiffany Christensen (University of Northern Iowa (UNI)) 2:16.51 Megan Nickles (Missouri State University) 2:20.83 Jasmine Armstrong (University of Northern Iowa (UNI)) 2:20.95 Maddie Saville (Missouri State University) 2:26.74 Claire Schwarz (Missouri State University) 2:30.99
Discus
- Women - Sarah Pate (University of Northern Iowa (UNI)) 153-3.25 Hope Koerperich (University of Northern Iowa (UNI)) 155-1 Kate Birchmier (University of Nebraska) 160-2
High Jump
Hammer Throw
Javelin
- Women - Maddy O'brien (University of Northern Iowa (UNI)) 98-8.75 Hope Koerperich (University of Northern Iowa (UNI)) 124-3.75
Long Jump
- Women - Maria Gonzalez (University of Northern Iowa (UNI)) 15-10.5 Katie Cross (University of Northern Iowa (UNI)) 16-5.75 Dani Reicherts (University of Northern Iowa (UNI)) 18-5.25
Shot Put
- Women - Allison Griffin (University of Northern Iowa (UNI)) 42-8.5
100 Meter Dash
110 Meter Hurdles
1,500 Meter Run
- Men - Cj May (University of Northern Iowa (UNI)) 3:53.39 Ben Ahlrichs (University of Northern Iowa (UNI)) 3:56.40 Andy Arndt (University of Northern Iowa (UNI)) 4:00.59 Wade Pingel (University of Northern Iowa (UNI)) 4:09.18
200 Meter Dash
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Shane Kirchoff (University of Northern Iowa (UNI)) 9:21.29
400 Meter Hurdles
800 Meter Run
- Men - Colynn Black (University of Northern Iowa (UNI)) 1:53.31 Bo Hjelle (University of Northern Iowa (UNI)) 1:54.27 Ben Ahlrichs (University of Northern Iowa (UNI)) 1:55.93 Andy Arndt (University of Northern Iowa (UNI)) 1:55.94 Wade Pingel (University of Northern Iowa (UNI)) 1:56.97 Cj May (University of Northern Iowa (UNI)) 1:57.05 Hunter Lavalee (University of Northern Iowa (UNI)) 2:00.43 Andrew Sloan (St. Louis University) 2:03.00
Discus
Hammer Throw
- Men - Issac Holtz (University of Northern Iowa (UNI)) 185-6
Javelin
- Men - Austin Heitland (University of Northern Iowa (UNI)) 124-7.75 Cade Kirkpatrick (University of Northern Iowa (UNI)) 133-3.5
Long Jump
Shot Put
Aggie Invitational
Apr 14, 2017 in Greensboro, NC
100 Meter Hurdles
- Women - Kianje Pollard (Johnson C. Smith University) 15.69
400 Meter Dash
- Women - Kianje Pollard (Johnson C. Smith University) 55.64
William Jewell Darrel Gourley Open
Apr 15, 2017 in Liberty, MO
100 Meter Hurdles
- Women - Mackenzie Edmunson (Graceland University) 17.47
100 Meter Dash
1,500 Meter Run
- Women - Guadalupe Gonzalez (William Penn University) 5:20.70 Alyssa Weber (Upper Iowa University) 5:33.35
200 Meter Dash
- Women - Breyanna Hill (Upper Iowa University) 28.05 Halley Morgan (William Jewell College) 28.77 Ashley Brady (Upper Iowa University) 30.04
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Marina Flores (Graceland University) 14:57.08
400 Meter Hurdles
- Women - Mackenzie Daffer (Northwest Missouri State University) 1:09.74
400 Meter Dash
- Women - Breyanna Hill (Upper Iowa University) 1:05.06
5,000 Meter Run
- Women - Chandra Smith (Upper Iowa University) 20:26.28
800 Meter Run
- Women - Mackenzie Edmunson (Graceland University) 2:58.75 Lauren Lehman (William Penn University) 3:20.61
Discus
High Jump
Hammer Throw
- Women - Naomi Dalton (Graceland University) 119-5 Annabelle Haarstad (Graceland University) 123-2 Talia Zook (William Jewell College) 143-7
Javelin
Long Jump
- Women - Shania Keppes (Upper Iowa University) 14-0.25 Mackenzie Edmunson (Graceland University) 14-3.25 Lashaunda Yates (Graceland University) 14-11.5
Pole Vault
- Women - Amy Gully (Graceland University) 9-6.5 Maleta Montague (Graceland University) 10-0.5
Shot Put
- Women - Cristina Chapi (Southwestern Community College) 27-2.5 Rachel Collins (Highland Community College) 33-11.5 Naomi Dalton (Graceland University) 37-7.75 Talia Zook (William Jewell College) 38-9.75 Brinn Grunder (Upper Iowa University) 42-9.5
100 Meter Dash
- Men - Tristin Elmore (William Penn University) 10.69 Tristin Elmore (William Penn University) 10.75 Andrew Conover (Southwestern Community College) 11.28 Rayvonne Brown (Northwest Missouri State University) 11.29 Jeremy Newton (Southwestern Community College) 11.80 Romeo Roberston (William Penn University) 12.05 Malik Mcclellon (Southwestern Community College) 12.12 Robert Johnson (Graceland University) 12.23 Derrik Linthicum (Southwestern Community College) 12.85 Travis Purdy (Southwestern Community College) 14.05
110 Meter Hurdles
1,500 Meter Run
- Men - Zacary Stetzel (Graceland University) 4:25.61 Robert Busch (William Penn University) 4:33.09 Gabriel Esser (Southwestern Community College) 4:33.86 Garrett Heckman (William Penn University) 4:34.42 Chance Webster (Southwestern Community College) 4:47.22 David Williams (William Penn University) 5:18.78
200 Meter Dash
400 Meter Hurdles
400 Meter Dash
5,000 Meter Run
- Men - Zacary Stetzel (Graceland University) 17:55.54 Lucky Lovan (Graceland University) 18:16.35
800 Meter Run
- Men - Zack Johnson (William Penn University) 2:02.50 Bryce Briley (Northwest Missouri State University) 2:04.22 Robert Busch (William Penn University) 2:10.01 Richard Wilkins (Southwestern Community College) 2:13.24 Sergio Cardenas (Graceland University) 2:16.36 Cameron Shade (William Penn University) 2:17.09 Trent Verwers (Graceland University) 2:19.50 Chance Webster (Southwestern Community College) 2:30.70
Discus
- Men - Stanley Thomas (Graceland University) 73-2 Clay Meinders (Northwest Missouri State University) 119-9 Earl George (William Penn University) 121-1 Charles Swift (Graceland University) 123-11 Donavan Switalski (Graceland University) 127-1 Malik Williams (William Penn University) 130-10 Derek Robinson (William Penn University) 162-0 Derek Seddon (William Penn University) 173-3
High Jump
- Men - Stanley Thomas (Graceland University) 5-8.75 Donavan Switalski (Graceland University) 5-8.75 Ronald Henderson (Southwestern Community College) 6-10.25
Hammer Throw
- Men - Malik Williams (William Penn University) 101-6 Derek Robinson (William Penn University) 156-4 Derek Seddon (William Penn University) 172-7
Javelin
Long Jump
- Men - Jesse Rose (William Jewell College) 17-4.75 Ryan Hoffman (William Jewell College) 18-9 Stanley Thomas (Graceland University) 20-3.75 Ronald Henderson (Southwestern Community College) 20-8
Pole Vault
- Men - Ryan Hoffman (William Jewell College) 12-4
Shot Put
- Men - Jesse Rose (William Jewell College) 35-1.75 Clay Meinders (Northwest Missouri State University) 43-5.25 Charles Swift (Graceland University) 45-1.75
NAIA - Midwest Quad
Apr 14, 2017 in Des Moines, IA
100 Meter Hurdles
100 Meter Dash
- Women - Ronnoja Ayers (Grand View University) 12.42 Anne Nolting (Saint Ambrose University) 12.88 Mary Perez (Saint Ambrose University) 12.92 Megan Baysinger (Grand View University) 13.74 Sydney Lafrentz (Grand View University) 13.84
1,500 Meter Run
- Women - Hannah Sobaski (Grand View University) 5:17.65 Katie Nelson (Saint Ambrose University) 5:22.36 Jenny Dickes (Saint Ambrose University) 5:07.22
200 Meter Dash
- Women - Mary Perez (Saint Ambrose University) 26.34 Allie Flaws (Grand View University) 26.78 Anne Nolting (Saint Ambrose University) 26.92 Jamie Barry (Grand View University) 27.91 Jessica Vanzuuk (Grand View University) 28.52 Amber Voss (Saint Ambrose University) 28.95 Taelor Cooper (Saint Ambrose University) 29.22 Kaleigha Macdougall (Grand View University) 29.71 Shelby Carlson (Saint Ambrose University) 32.45
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Natalie Potts (Grand View University) 12:50.40 Hayley Leonard (Grand View University) 13:31.77
400 Meter Hurdles
- Women - Molly Jo Smith (Saint Ambrose University) 1:03.04 Lydia Vanveldhuizen (Grand View University) 1:10.02 Dimetrea Hamilton (Grand View University) 1:11.20 Maddie Youngers (Saint Ambrose University) 1:13.74
400 Meter Dash
- Women - Sarah Lampe (Saint Ambrose University) 58.57 Katie Roberts (Grand View University) 1:00.24 Charlette Flanders (Saint Ambrose University) 1:01.82 Bakita Kak (Grand View University) 1:02.77 Erin Wenzel (Grand View University) 1:04.18 Amber Voss (Saint Ambrose University) 1:05.55 Taelor Cooper (Saint Ambrose University) 1:06.33 Allison Fey (Grand View University) 1:06.73
5,000 Meter Run
- Women - Michelle Thayer (Grand View University) 21:19.38
5000 Meter Racewalk
- Women - Katharine Newhoff (Saint Ambrose University) 25:32.76 Jenny Lopez (Saint Ambrose University) 25:46.55 Michaela Barretta (Grand View University) 35:32.38 Hayley Leonard (Grand View University) 37:12.17
800 Meter Run
- Women - Shelby Carlson (Saint Ambrose University) 2:44.07
Discus
- Women - Cherise Cox (Grand View University) 112-8 Caroline Slaughter (Grand View University) 118-0.5 Lavon Davis (Grand View University) 139-6 Taylor Wells (Grand View University) 146-11
High Jump
- Women - Maddie Youngers (Saint Ambrose University) 4-9
Hammer Throw
- Women - Morgan Eggert (Concordia University, Nebraska) 120-6 Brooke Willson (Saint Ambrose University) 134-11.75 Jacy Embray (Concordia University, Nebraska) 138-0.25 Tyffaney Toms (Grand View University) 139-0 Taylor Wells (Grand View University) 141-5.25 Cherise Cox (Grand View University) 148-4 Lavon Davis (Grand View University) 152-4.75
Javelin
- Women - Sarah Lampe (Saint Ambrose University) 57-4.5 Sam Roth (Saint Ambrose University) 66-0.25 Erin Wenzel (Grand View University) 66-10.25 Morgan Eggert (Concordia University, Nebraska) 77-9.5
Long Jump
- Women - Megan Baysinger (Grand View University) 13-5 Karlie Wade (Saint Ambrose University) 13-10.5 Raven Jones (Grand View University) 14-11.5 Maddie Youngers (Saint Ambrose University) 16-5.75 Sam Roth (Saint Ambrose University) 16-6.75 Lauren Lamourt (Saint Ambrose University) 17-5.75
Shot Put
- Women - Michelle Carrillo (Grand View University) 27-3.5 Sam Roth (Saint Ambrose University) 27-7.5 Caroline Slaughter (Grand View University) 37-4.5 Brooke Willson (Saint Ambrose University) 38-4.25 Tyffaney Toms (Grand View University) 38-11.75 Jacy Embray (Concordia University, Nebraska) 40-5
Triple Jump
- Women - Karlie Wade (Saint Ambrose University) 31-1.5 Sam Roth (Saint Ambrose University) 32-7.75 Lauren Lamourt (Saint Ambrose University) 33-6 Maddie Youngers (Saint Ambrose University) 34-7.25
100 Meter Dash
- Men - Denni's Fontenot (Saint Ambrose University) 11.19 Michael Glenn (Grand View University) 12.04 Randy Hoang (Grand View University) 12.25 Chris Dejoode (Grand View University) 13.27
110 Meter Hurdles
1,500 Meter Run
- Men - Rhett Gainey (Grand View University) 4:22.79 Ben Bourland (Grand View University) 4:25.93 David Whittle (Saint Ambrose University) 4:26.95 Jonah Niedermeier (Saint Ambrose University) 4:27.31
200 Meter Dash
- Men - Denni's Fontenot (Saint Ambrose University) 22.96 Matt Cox (Grand View University) 22.98 Nick Scobee (Saint Ambrose University) 23.63 Josh Drew (Saint Ambrose University) 23.93 Randy Hoang (Grand View University) 25.40
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Nathan Johnson (Grand View University) 10:31.75 Ray Quiroz (Grand View University) 11:12.06 Evan Rix (Grand View University) 12:38.57
400 Meter Hurdles
400 Meter Dash
5,000 Meter Run
- Men - Chris Dejoode (Grand View University) 16:51.15 Alex Arechavaleta (Grand View University) 17:04.11
5000 Meter Racewalk
- Men - Jack Haugen (Saint Ambrose University) 30:03.59 Taylor Murray (Grand View University) 31:51.20 Leo Kesseler (Saint Ambrose University) 32:09.89 Ray Quiroz (Grand View University) 41:16.35
800 Meter Run
- Men - Rane Nichols (Saint Ambrose University) 2:00.31 Bryon Christensen (Grand View University) 2:02.24 Eric Fluegge (Concordia University, Nebraska) 2:04.91 Chris Krystofiak (Grand View University) 2:06.83 Colton Galusha (Grand View University) 2:15.44 Nathan Johnson (Grand View University) 2:24.40 Taylor Murray (Grand View University) 2:33.24
Discus
- Men - Kyle Verdon (Saint Ambrose University) 126-7 Tyler Goeller (Grand View University) 138-1 Alex Goeller (Saint Ambrose University) 143-8.75 Taylor Mitchell (Grand View University) 148-1.25 Clay Siefken (Grand View University) 148-5.5 Jake Goeller (Grand View University) 162-4.5
High Jump
- Men - Jordan Michels (Grand View University) 5-9 Quentin Hall (Saint Ambrose University) 6-0.75 Nick Scobee (Saint Ambrose University) 6-2.75
Hammer Throw
- Men - Austin Hill (Grand View University) 125-10.25 Josh Roberts (Grand View University) 136-1.5 Anthony Wilson (Grand View University) 154-7 Taylor Mitchell (Grand View University) 156-10.75 Clay Siefken (Grand View University) 165-7.5
Javelin
- Men - Michael Glenn (Grand View University) 96-0.25 Russell Greene (Grand View University) 142-4.75 Clay Cory (Grand View University) 147-7.75
Long Jump
- Men - Thomas Matik (Concordia University, Nebraska) 18-0.25 Josh Drew (Saint Ambrose University) 18-5.25 Michael Glenn (Grand View University) 18-8 Nick Scobee (Saint Ambrose University) 19-0.25 Denni's Fontenot (Saint Ambrose University) 19-2.25 Cole Connell (Saint Ambrose University) 19-10.25 Michael Ohioze (Saint Ambrose University) 22-8
Shot Put
- Men - Kyle Verdon (Saint Ambrose University) 38-5.5 Anthony Wilson (Grand View University) 39-5.25 Jake Goeller (Grand View University) 41-6.5 Austin Hill (Grand View University) 43-7.5 Josh Roberts (Grand View University) 44-0 Chance Tatman (Grand View University) 45-5.75
Triple Jump
- Men - Nick Scobee (Saint Ambrose University) 39-7.5 Quentin Hall (Saint Ambrose University) 40-0
Beach Invitational
Apr 14, 2017 in Norwalk, CA
100 Meter Hurdles
- Women - Brooke Foreman (Minnesota State University, Mankato) 14.05
200 Meter Dash
- Women - Jalynn Roberts-lewis (University of Iowa) 24.51 Talia Buss (University of Iowa) 24.62
800 Meter Run
- Women - Tia Saunders (University of Iowa) 2:13.15 Lindsay Joyce (University of South Dakota) 2:13.81 Mallory King (University of Iowa) 2:14.97 Juliann Hollensbe (University of Iowa) 2:16.31 Jordyn Sindt (University of Iowa) 2:18.45
Discus
Hammer Throw
Long Jump
- Women - Kiera Washpun (Loyola (Chicago) University) 19-10.75
Shot Put
- Women - Kiana Phelps (University of Oregon) 43-1.5 Shelby Gunnells (North Dakota State University) 50-0
1,500 Meter Run
- Men - Tyson Wieland (West Texas A&M) 4:02.30
200 Meter Dash
- Men - Jared Ganschow (University of Iowa) 22.12 Brendan Thompson (University of Iowa) 21.50
400 Meter Hurdles
- Men - Gage Eller (University of Iowa) 54.61 Austin Lietz (University of Iowa) 57.42
800 Meter Run
- Men - Tysen Vandraska (University of Iowa) 1:51.49 Michael Melchert (University of Iowa) 1:53.99 Matt Manternach (University of Iowa) 1:55.18
Discus
- Men - Ethan Fenchel (University of South Dakota) 173-6
Hammer Throw
- Men - Jacob Barents (University of South Dakota) 179-9 Ethan Fenchel (University of South Dakota) 199-4
Javelin
- Men - Alex Balke (University of Iowa) 183-3
Shot Put
- Men - Jacob Barents (University of South Dakota) 52-6
Triple Jump
- Men - Akinshe Calica-hill (University of Iowa) 45-11.75
Loras Easter MidWeek
Apr 12, 2017 in Dubuque, IA
100 Meter Hurdles
- Women - Bella Solis (Loras College) 15.70 Holly Bock (Loras College) 16.36 Devin Hasson (Loras College) 16.49 Anna Ambrosy (Loras College) 17.03 Morgan Sammons (Luther College) 17.33 Autmumn Lamb (Clarke College) 17.92 Marissa Nolan (Wartburg College) 18.59 Laura Bainter (Loras College) 18.99 Emily Miller (Luther College) 19.69
100 Meter Dash
- Women - Randi-kate Canoy (Luther College) 13.62 Raene Berry (Loras College) 14.34
1,500 Meter Run
- Women - Sam Lahey (Luther College) 5:30.47 Izzi Lockheimer Tosso (Luther College) 5:58.10 Kelli Murray (Clarke College) 5:58.40 Kenzie Carney (Luther College) 4:48.59 Stephanie Murray (Luther College) 4:54.28 Sarah Owens (Luther College) 4:58.90 Mallory Carr (Luther College) 5:01.24 Hannah Wright (Luther College) 5:04.29 Sarah Mockler (Loras College) 5:15.41 Erin Ellefsen (Luther College) 5:16.50 Ananda Easley (Luther College) 5:16.98 Ilsa Knivsland (Luther College) 5:18.90 Sydnee Hendricks (Clarke College) 5:28.64 Raeann Klimesh (Loras College) 5:30.13
200 Meter Dash
- Women - Gabrielle Noland (Loras College) 26.41 Alexis Hanson (Loras College) 26.65 Anna Ambrosy (Loras College) 28.01 Randi-kate Canoy (Luther College) 28.84 Autmumn Lamb (Clarke College) 31.91 Yuen Ching Lee (Luther College) 37.15
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Kelly Minear (Loras College) 11:48.93 Emily Riesenberg (Clarke College) 12:54.63
400 Meter Hurdles
- Women - Bella Solis (Loras College) 1:02.27 Kaitlyn Muhlenbruch (Wartburg College) 1:05.92 Devin Hasson (Loras College) 1:06.83 Rachel Kilburg (Loras College) 1:07.09 Celia Da Silva (Loras College) 1:08.02 Taylor Schaefers (Loras College) 1:10.15
400 Meter Dash
- Women - Alexis Hanson (Loras College) 59.16 Taylor Schuring (Luther College) 1:01.16 Kayla Ingvalson (Luther College) 1:04.02
800 Meter Run
- Women - Allie Serres (Loras College) 2:19.79 Carrie Piper (Loras College) 2:26.79 Anna Cole (Clarke College) 2:28.37 Molly Walkner (Loras College) 2:36.42 Paige Day (Clarke College) 2:36.57 Rhianna Macdonald (Luther College) 2:37.12 Sarah Mockler (Loras College) 2:38.61 Raeann Klimesh (Loras College) 2:42.49 Leta Jaquis (Loras College) 2:44.28
Discus
- Women - Asia Sockrider (Loras College) 75-11 Delaney Dicus (Clarke College) 94-2 Jenna Iverson (Luther College) 101-1 Jillian Harstad (Luther College) 112-2 Esther Johnson (Loras College) 117-0 Katelynn Rheingans (Clarke College) 131-11
High Jump
- Women - Taylor Schaefers (Loras College) 4-5 Molly Wettach (Luther College) 4-7
Hammer Throw
- Women - Delaney Dicus (Clarke College) 100-7 Jillian Harstad (Luther College) 100-9 Jenna Iverson (Luther College) 108-10 Esther Johnson (Loras College) 140-7
Javelin
- Women - Yuen Ching Lee (Luther College) 62-11 Anna Cole (Clarke College) 69-11 Shannon Baker (Luther College) 82-4 Molly Wettach (Luther College) 85-8 Emily Miller (Luther College) 88-11 Jenna Iverson (Luther College) 92-6 Morgan Sammons (Luther College) 96-8 Alyssa Simon (Loras College) 103-2 Esther Johnson (Loras College) 121-7
Long Jump
- Women - Taylor Schaefers (Loras College) 16-11.25
Pole Vault
- Women - Franci Gates (Clarke College) 7-8.75 Mikaela Lengwin (Loras College) 8-2.75 Emily Miller (Luther College) 9-2.5
Shot Put
- Women - Asia Sockrider (Loras College) 29-8.25 Jenna Iverson (Luther College) 30-9.75 Delaney Dicus (Clarke College) 34-10.5 Katelynn Rheingans (Clarke College) 37-6.5 Jillian Harstad (Luther College) 38-2.25 Esther Johnson (Loras College) 38-8.25
100 Meter Dash
- Men - Tyson Morrison (Loras College) 11.36 Jacob Beaton (Loras College) 11.49 Nana Anim Asante-apeatu (Luther College) 11.50 Noah Smith (Loras College) 11.60 Jackson Hendricks (Luther College) 11.96 Adam Morgan (Luther College) 13.13
110 Meter Hurdles
- Men - Ben Cuvelier (Wartburg College) 15.67 Michael Lueken (Loras College) 16.02 James Niemann (Wartburg College) 16.05 Ryan Richmond (Wartburg College) 16.94 Nick Hoftender (Wartburg College) 19.49
1,500 Meter Run
- Men - Brien Nugent (Loras College) 4:02.72 Alex Bishop (Luther College) 4:13.81 Bret Powers (Luther College) 4:14.13 Ty Kloft (Luther College) 4:16.35 Nate Goslin (Loras College) 4:22.40 Nate Orton (Luther College) 4:26.54 Jake Jansen (Loras College) 4:27.95 Jacob Warehime (Luther College) 4:30.12 Anthony Kemp (Loras College) 4:41.61 Kyle Hall (Loras College) 4:58.04
200 Meter Dash
- Men - Brandon Gradoville (Loras College) 22.89 Shamari Scott (Loras College) 23.05 Anakin Hall (Loras College) 23.20 Noah Smith (Loras College) 23.28 Jeremy Redmond (Luther College) 25.19 Adam Morgan (Luther College) 26.75
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Jake Till (Loras College) 10:19.46 Kevin Ockenfels (Clarke College) 10:58.23
400 Meter Hurdles
- Men - Nick Kennicker (Wartburg College) 54.63 Nick Thibault (Wartburg College) 56.69 James Niemann (Wartburg College) 57.06 Andrew O'neill (Loras College) 57.21 Jake Kagemann (Wartburg College) 58.65 Ryan Richmond (Wartburg College) 59.70 Kaleb Noel (Wartburg College) 1:00.30 Michael Lueken (Loras College) 1:00.70 Isaiah Hopp (Loras College) 1:03.07 Taurus Black (Clarke College) 1:03.88
400 Meter Dash
- Men - Brandon Gradoville (Loras College) 49.81 Shamari Scott (Loras College) 50.32 Anakin Hall (Loras College) 51.57 Evan Gradoville (Loras College) 52.86 Justin Droessler (Clarke College) 53.45
5,000 Meter Run
- Men - Patrick Larson (Luther College) 15:18.74 Hunter Prueger (Luther College) 15:24.49 Isaac Jensen (Luther College) 15:25.46 Erik Duethman (Luther College) 15:28.19 Patrick Finnegan (Luther College) 15:37.85 Colin Ensminger (Loras College) 15:47.37 Parker Beard (Luther College) 16:16.58 Nick Shaleen (Luther College) 16:25.19 Danny May (Luther College) 16:33.80 Ryan Murphy (Loras College) 16:49.92 Logan Fraker (Clarke College) 17:00.79
800 Meter Run
- Men - Brien Nugent (Loras College) 1:59.68 Max Ross (Loras College) 2:02.05 Jac Reschenberg (Loras College) 2:04.28 Nate Goslin (Loras College) 2:10.40 Sam Edeker (Loras College) 2:15.14 Michael Eyres (Luther College) 2:18.64
Discus
- Men - Elijah Kane (Luther College) 80-6 Zach Irelan (Cornell College) 90-6 Lucas Kane (Luther College) 90-10 Jackson Hendricks (Luther College) 91-3 Zach Lindstrom (Loras College) 107-10 Koltin Pfaffle (Luther College) 108-7 John Meskimen (Loras College) 108-11 Garrett Hammond (Loras College) 117-8 Jeff Ruhlow (Clarke College) 135-0 Devan Kennedy (Loras College) 142-5 Charles Zilaitis (Cornell College) 146-7
High Jump
- Men - Michael Lueken (Loras College) 5-1
Hammer Throw
- Men - Chad Moser (Loras College) 119-11 Koltin Pfaffle (Luther College) 120-10 Zach Lindstrom (Loras College) 126-0 Jeff Ruhlow (Clarke College) 127-7 Lucas Kane (Luther College) 127-7 Nick Young (Loras College) 139-3 John Meskimen (Loras College) 153-0 Garrett Hammond (Loras College) 154-10 Charles Zilaitis (Cornell College) 179-6
Javelin
- Men - Nick Young (Loras College) 104-11 Cole Donahue (Loras College) 106-0 Zach Irelan (Cornell College) 122-5 Jacob Frisbie (Luther College) 124-6 Jeremy Redmond (Luther College) 134-6 Andy Reed (Loras College) 142-10 Lucas Kane (Luther College) 153-8
Long Jump
- Men - Michael Lueken (Loras College) 19-1.5 Jeremy Redmond (Luther College) 19-5.5
Pole Vault
- Men - Jackson Hendricks (Luther College) 8-2.5 Elijah Kane (Luther College) 12-1.5 Nick Dreska (Loras College) 12-7.5 David Rodgers Iv (Loras College) 13-1.5 Devan Kennedy (Loras College) 15-1
Shot Put
- Men - John Meskimen (Loras College) 37-8.5 Koltin Pfaffle (Luther College) 42-11 Chad Moser (Loras College) 44-3.5 Jake Berg (Loras College) 44-11.5 Charles Zilaitis (Cornell College) 54-4.75
California State LA Twilight Open
Apr 13, 2017 in Los Angeles, CA
100 Meter Hurdles
- Women - Brooke Foreman (Minnesota State University, Mankato) 14.88
Shot Put
- Men - Ryan Kelley (Saginaw Valley State University) 50-3.5
NSU Invitational
Apr 13, 2017 in Aberdeen, SD
100 Meter Dash
- Women - Kim Shabino (Southwest Minnesota State University) 12.16
400 Meter Dash
- Women - Kristen Weber (Southwest Minnesota State University) 1:04.38 Emily Coldren (Southwest Minnesota State University) 1:09.72
1,500 Meter Run
- Men - Jordan Hanna (South Dakota State University) 4:18.91
800 Meter Run
- Men - Jordan Hanna (South Dakota State University) 1:59.12
Charlotte Invitational
Apr 15, 2017 in Charlotte, NC
100 Meter Dash
- Women - Kira Ramsey (Gardner-Webb University) 12.76
Central Arkansas Open
Apr 14, 2017 in Conway, AR
100 Meter Dash
- Women - Brittney Anderson (University of Arkansas at Little Rock) 12.93
200 Meter Dash
- Women - Brittney Anderson (University of Arkansas at Little Rock) 26.28
1,500 Meter Run
- Men - Isaac Lalang (University of Arkansas at Little Rock) 4:00.97
Pacific Coast Intercollegiate
Apr 13, 2017 in Long Beach, CA
1,500 Meter Run
- Women - Kayla Sabotin (University of Nebraska - Omaha) 4:47.78
Discus
- Women - Katelyn Weimerskirch (North Dakota State University) 171-3
Hammer Throw
Discus
- Men - Ethan Fenchel (University of South Dakota) 170-4
Hammer Throw
- Men - Jacob Barents (University of South Dakota) 194-6
Triple Jump
Hamline Women's Twilight
Apr 12, 2017 in St. Paul, MN
1,500 Meter Run
- Women - Kirsten Elyea (Bethany Lutheran College) 5:10.77 Michelle Wise (University of St. Thomas) 5:50.75
200 Meter Dash
- Women - Emma Bassier (University of St. Thomas) 28.38
400 Meter Hurdles
- Women - Keely Smith (University of St. Thomas) 1:13.39 Christine Rohlf (University of St. Thomas) 1:14.50
5,000 Meter Run
- Women - Sara Ness (University of St. Thomas) 18:26.94
800 Meter Run
- Women - Alyssa Nash (Hamline University) 2:27.96 Kirsten Elyea (Bethany Lutheran College) 2:33.86 Elissa Krause (St. Olaf College) 2:40.86
Battlin' Bears/Yellowjacket Open
Apr 13, 2017 in Billings, MT
1,500 Meter Run
- Women - Therese Frels (South Dakota School of Mines & Tech) 5:39.24
800 Meter Run
- Women - Therese Frels (South Dakota School of Mines & Tech) 2:53.21
200 Meter Dash
- Men - Bradley Ware (South Dakota School of Mines & Tech) 23.66
North Florida Invitational
Apr 10, 2017 in North Florida, FL
1,500 Meter Run
- Women - Brittany Lang (University of North Florida) 4:38.38
Bryan Clay Invitational
Apr 13, 2017 in Azusa, CA
1,500 Meter Run
- Women - Marta Bote Gonzalez (University of Iowa) 4:35.24 Juliann Hollensbe (University of Iowa) 4:44.30 Melissa Shepherd (Northwest Missouri State University) 4:52.98 Alyssa Averhoff (University of Nebraska - Omaha) 4:54.26
200 Meter Dash
- Women - Hope Heitman (Central College) 25.81
400 Meter Dash
- Women - Hope Heitman (Central College) 58.37
5,000 Meter Run
- Women - Alyssa Averhoff (University of Nebraska - Omaha) 18:17.98 Gabbi Wilson (Central College) 19:10.19
800 Meter Run
- Women - Oksana Covey (South Dakota State University) 2:10.26 Kayla Sabotin (University of Nebraska - Omaha) 2:18.14
Discus
- Women - Kirsten Leisinger (University of Nebraska - Omaha) 124-4
Shot Put
- Women - Kirsten Leisinger (University of Nebraska - Omaha) 28-1 Micayla Terwee (South Dakota State University) 44-9.75
1,500 Meter Run
- Men - Michael Melchert (University of Iowa) 3:47.04 Mark Fairley (Central College) 3:54.82 Kyle Pape (Central College) 4:01.66 Jon Specht (Central College) 4:04.13
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Mark Fairley (Central College) 9:17.81
400 Meter Dash
- Men - Dru Kenny (South Dakota State University) 49.64
5,000 Meter Run
- Men - Chandler Austin (Boise State University) 14:21.60 Brandon Phipps (Northwest Missouri State University) 14:30.56 Tyson Wieland (West Texas A&M) 14:46.28
800 Meter Run
- Men - Jon Specht (Central College) 1:56.31 Kyle Pape (Central College) 1:56.43 Taylor Donner (Central College) 2:01.27
Shot Put
- Men - Ryan Kelley (Saginaw Valley State University) 53-8.5
APSU Invitational
Apr 14, 2017 in Clarksville, TN
200 Meter Dash
- Women - Sharnique Leonce (Tennessee Tech) 24.56
Javelin
- Women - Sharnique Leonce (Tennessee Tech) 83-6.75 Elizabeth Dadzie (Middle Tennessee State) 131-8.75
Triple Jump
- Women - Elizabeth Dadzie (Middle Tennessee State) 39-8.75
Blue Hawk Games
Apr 14, 2017 in Dickinson, ND
200 Meter Dash
- Women - Olivia Byrns (Black Hills State University) 28.07
100 Meter Dash
- Men - Connor Graves (University of Mary) 11.24
200 Meter Dash
- Men - Connor Graves (University of Mary) 23.16
Indiana DIII Track and Field Championships
Apr 15, 2017 in Greencastle, IN
200 Meter Dash
- Women - Lydia Harvey (Earlham College) 29.33
UNK Loper Invitational
Apr 15, 2017 in Kearney, NE
200 Meter Dash
- Women - Melissa Kroll (Wayne State College) 26.02
400 Meter Dash
- Women - Melissa Kroll (Wayne State College) 1:00.77
Discus
- Women - Mary Wester (University of South Dakota) 121-8 Erin Bramble (Winona State University) 135-10
Hammer Throw
- Women - Erin Bramble (Winona State University) 155-4
Long Jump
- Women - Tamika Tucker (Winona State University) 18-6.5
Shot Put
- Women - Mary Wester (University of South Dakota) 44-4
Triple Jump
- Women - Tamika Tucker (Winona State University) 37-8.75
800 Meter Run
- Men - Nathan Pearson (Wayne State College) 2:02.69
A&M-Commerce East Texas Invitational
Apr 15, 2017 in Commerce, TX
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Michaela Heys (University of Texas at Tyler) 12:40.32
Javelin
- Women - Michaela Heys (University of Texas at Tyler) 71-2.75
Long Jump
- Men - Malcolm Cameron (Texas A&M Kingsville) 22-5.75
Louisville Invitational - ACC/Big 10 Challenge
Apr 14, 2017 in Louisville, KY
3,000 Meter Steeplechase
- Women - Alyssa Christoffer (Purdue University) 11:46.61
800 Meter Run
- Men - Ryan Schweizer (University of Notre Dame) 1:54.22
Walsh Invitational
Apr 14, 2017 in North Canton, OH
400 Meter Hurdles
- Women - Amanda Schwartz (Ursuline College) 1:10.85
Greenville College Select Meet
Apr 14, 2017 in Greenville, IL
800 Meter Run
- Women - Felicia Klingenberg (Olivet Nazarene University) 2:46.25
100 Meter Dash
- Men - Joshua Anim Anno (Saint Louis College of Pharmacy) 11.30
Golden Grizzly Duals
Apr 14, 2017 in Oakland, MI
800 Meter Run
- Women - Brianna King (Grand Valley State University) 2:19.30
Beynon Sports Surfaces Catamount Classic
Apr 14, 2017 in Cullowee, NC
800 Meter Run
- Women - Nicki Smith (East Tennessee State University) 2:22.38
All-Ohio Championship
Apr 15, 2017 in Athens, OH
Discus
- Women - Aliyah Gustafson (Bowling Green State University) 148-7
Shot Put
- Women - Aliyah Gustafson (Bowling Green State University) 48-7.5
Indiana State Gibson Invitational
Apr 14, 2017 in Terre Haute, IN
Discus
- Women - Sydney Laufenberg (Illinois State University) 133-11.5 Kassie Hoyme (Illinois State University) 141-4
Hammer Throw
- Women - Sydney Laufenberg (Illinois State University) 135-9.25
Shot Put
- Women - Kassie Hoyme (Illinois State University) 46-3.5
Prairie Wolf Outdoor Invitational
Apr 14, 2017 in Lincoln, NE
Discus
- Women - Linnaea Konfrst (Nebraska Wesleyan University) 131-2.75
Hammer Throw
- Women - Linnaea Konfrst (Nebraska Wesleyan University) 115-11
Javelin
- Women - Linnaea Konfrst (Nebraska Wesleyan University) 85-4.75
High Jump
- Men - Sam Rew (Nebraska Wesleyan University) 6-6.25
Pole Vault
- Men - Holden Oelke (Doane College) 15-9
Gamecock Invitational (College)
Apr 15, 2017 in Columbia, SC
Hammer Throw
- Women - Dasiana Larson (Liberty University) 186-0.25
Benedictine University Eagle Invitational
Apr 14, 2017 in Lisle, IL
Hammer Throw
- Women - Miranda Nikkel (Trinity Christian College) 118-9.25
Shot Put
- Women - Miranda Nikkel (Trinity Christian College) 31-0
10,000 Meter Run
- Men - Keegan Fitzsimmons (Trinity Christian College) 33:21.42
1,500 Meter Run
- Men - Noah Brase (Wheaton College) 4:11.25 Kyle Vanderplaats (Trinity Christian College) 4:22.18
3,000 Meter Run
- Men - Kyle Vanderplaats (Trinity Christian College) 9:26.80
3,000 Meter Steeplechase
- Men - Tim Zange (Valparaiso University) 10:25.68
800 Meter Run
- Men - Josh Whitten (Trinity Christian College) 2:18.99
Javelin
- Men - Cristen Bublitz (University of Chicago) 149-6.5
Tomcat Twilight
Apr 13, 2017 in St. Paul, MN
100 Meter Dash
- Men - Bryan Richter (Carleton College) 11.23
1,500 Meter Run
- Men - Garrett Crown (University of Northwestern -- St Paul) 4:19.54
200 Meter Dash
- Men - Bryan Richter (Carleton College) 23.06
5,000 Meter Run
- Men - Alex Walsh (Hamline University) 18:13.92
800 Meter Run
- Men - Charlie Jones (University of St. Thomas) 1:58.13 Grant Suttie (University of St. Thomas) 2:01.73
Discus
- Men - Craig Murtha (University of St. Thomas) 134-1.5
Hammer Throw
- Men - Craig Murtha (University of St. Thomas) 153-9.25
Shot Put
- Men - Craig Murtha (University of St. Thomas) 45-9.5
Osprey Open
Apr 14, 2017 in Pomona, NJ
100 Meter Dash
- Men - Sam Viau (Nyack College) 11.82
Discus
- Men - Sam Viau (Nyack College) 116-6.75
Javelin
- Men - Sam Viau (Nyack College) 124-10
UNH Wildcat Invitational
Apr 15, 2017 in Durham, NH
1,500 Meter Run
- Men - Olin Carty (Bates College) 4:06.20
Oxford & Cambridge vs. Penn & Cornell
Apr 15, 2017 in Philadelphia, PA
1,500 Meter Run
- Men - Jared Failor (Cornell University) 3:56.96
SCIAC Multi-Dual Series
Apr 15, 2017 in Los Angeles, CA
1,500 Meter Run
- Men - Henry Friederichs (California Lutheran University) 4:16.46
Wildcats Invitational
Apr 14, 2017 in Lynchburg, VA
1,500 Meter Run
- Men - Joe Carmody (Washington & Lee University) 4:21.64
SOU Raider Invitational
Apr 14, 2017 in Ashland, OR
800 Meter Run
- Men - Colby Hansen (Northwest Christian University) 2:02.06
Texas Invitational
Apr 14, 2017 in Austin, TX
High Jump
- Men - Xaivier Mcallister (University of Kentucky) 6-9.5
Hammer Throw
- Men - Brady Grunder (Kansas State University) 211-9.25